Uz brigu o redovitom održavanju gradskog groblja (čistoće, zbrinjavanja otpada, hortikulturnog uređenje…), ovih dana gradska komunalna tvrtka Trogir holding dodatno je angažirala svoje radnike na njegovom uređenju, kako bi ono dostojanstveno dočekalo predstojeći blagdan Svih svetih i Dušni dan. Naime, vrijeme je to u kojemu se prisjećamo svojih pokojnika te tradicionalno posjećujemo njihove grobove, donosimo cvijeće, palimo svijeće i molimo za njih, piše Trogirski portal.
Predsjednik Uprave te tvrtke Danijel Kukoč i Nikolina Tomaš, rukovoditeljica Odjela za održavanje javnih površina danas su obišli posljednja počivališta te zatekli brojne radnike koji su marljivo prionuli poslu: nasipanju staza, oblikovanju grmova, sadnji krizantema…
Trogirsko groblje ima svoju bogatu povijest, ono nije monumentalno već romantično i prava je zbirka umjetnina. Podignuto je u polju zvanom Žulijan po crkvici sv. Julijana Gostoljubivog. Otvoreno je 1831. godine, a već od početka 1829. pojedinci su započeli s uplaćivanjem grobnica. Naknada za jedno mjesto iznosila je 12 forinti, a za dva dvostruko. Prvi koji je uplatio grobnicu, 13. veljače 1829. godine, bio je Lovre Lubin. Nakon njega iste godine bilo je još 36 uplata, među kojima su uplatili i plemići Matej Quarco de Ciprianis, kapetan u mirovini, Josip Nutrizio, Jerolim de Andreis, Enrico de Casotti, Antun de Cippico te braća Dominik i Luka Garagnin. Tijekom 1829. i 1830. građani su bili dužni sudjelovati u uređivanju groblja. Oni koji tu obvezu nisu izvršavali bili su novčano kažnjavani a novac je odlazio u blagajnu groblja. U to doba izrečeno je 37 globa i tako je prikupljena svota od 72 forinte. Sam načelnik Koriolan Grazio uplatio je jedno mjesto za pokapanje 28. veljače 1831. Kuzma Parun, težak iz Čiova, bio je prvi pokopan na novom groblju 10. srpnja iste godine. Radovi na uređenju groblja produžili su se tijekom 1831. i 1832.
Pored navedenih renesansnih djela Nikole Firentinca u trogirskom groblju, koji su korišteni kao ukras groblja, bilo je još spomenika, vrsnih djela, koja zaslužuju da ih se spomene. Neki su sačuvani do danas, a za neke, kojih danas više nema, znamo iz rukopisa marnog publicista Roka Slade-Šilovića. Po njemu, bez dvojbe, jedan od najljepših nadgrobnih spomenika bio je spomenik bilježniku dr. Katiću. Godine 1909. na groblju su postavljena dva nova spomenika: jedan za obitelj Mostahinić, a drugi za obitelj Iveta.
Posebice se ističe oštećen nadgrobni spomenik na grobnici obitelji Kandija. Na kamenom postamentu nepravilna oblika uzdiže se djevojka s krilima (anđeo) u naravnoj veličini, koji lijevom rukom pridržava stup urešen florealnom dekoracijom (vjerojatno križ), dok je desna ruka podignuta.
GORDANA DRAGAN
Foto: N.T.
Izvor: Trogirski portal