U razgovoru s Jelenom Stupalo, direktoricom Turističke zajednice grada Solina dotakli smo se raznih tema, od njezinih početaka u svijetu menadžmenta, prvih hotelijerskih iskustava u Americi, kreativnom i uspješnom doprinosu razvoja turizma u Solinu, brojnih privatnih pothvata te životnih izazova pretvorenih u snagu i kreativan izričaj.
Još u osnovnoj školi Jelena je, kako kaže, znala da želi raditi u turizmu, no ni slutila nije koliko će ju daleko odvesti njezina želja. Osim što je već 13 godina direktorica Turističke zajednice grada Solina, Jelena predaje na fakultetu, ali se bavi i pisanjem.
Već kao mala znali ste čime ćete se baviti kad odrastete, turizam je Vaša ljubav od malih nogu?
Točno, iako sam razmišljala i o glumi, budući da sam s pet godina išla u školu glume, prevagnula je ipak ljubav prema turizmu. Upisala sam srednju Turističko-ugostiteljsku školu i moja želja je bila otići u Ameriku te tamo živjeti i studirati. Međutim, otvorio se Američki koledž za menadžment i tehnologiju u Dubrovniku, koji je sastavni dio RIT koledža iz države New York, tako da mi se otvorila prilika da mogu na Američkom koledžu studirati u Dubrovniku.
No, bez obzira na to što je Amerika došla k Vama, ipak ste uspjeli otići i Vi k njoj i dotaknuti svoj američki san?
Tako je, u okviru studija, u trajanju od godinu dana, imali smo priliku raditi plaćenu praksu, a budući je fakultet imao suradnju s raznim hotelskim lancima, tako sam se zaposlila u jednom hotelu s 5 zvjezdica u blizini Bostona. Kao mladoj osobi to mi je bilo fantastično iskustvo, jer osim što sam naučila kako funkcionira hotelski sustav, imala sam priliku upoznati brojne glumce, između ostalih i Nicole Kidman te Anthonija Hopkinsa, koji su tada odsjeli u hotelu jer su u mjestu snimali film „Human Stain“.
Povratak u Split donio je nove poslovne izazove, kako ste se snašli?
Poslije studija zaposlila sam se u hotelu Atrium u Splitu, što je bio moj prvi menadžerski posao, na poziciji voditeljice recepcije. Tu sam prošla kroz pre-opening, pripreme za otvaranje hotela, nešto što bih preporučila svakome tko radi u hotelskom sektoru. Nakon toga sam postala trening menadžer za Radison Blu resort u Splitu, što znači, menadžer za edukaciju zaposlenika. Zaista jedna zanimljiva pozicija, rijetka u Hrvatskoj, to mi je bila prilika da usavršavam zaposlenike u području komunikacijskih, prodajnih i prezentacijskih vještina, a bila sam zadužena i za sve ostale treninge koji se provode za zaposlenike.
Poslije hotela, stigao je izbor za direktoricu Turističke zajednice grada Solina. Kako ste se pronašli u toj drugačijoj ulozi?
Da, prošlo je od toga 13 godina, i moram priznati da ovaj posao ne bih mijenjala ni za što, zato što se najbolje nadovezuje na sve moje vještine, znanja, kreativnost i zaista uživam u svakom danu. Uz to, budući da sam radila kao voditeljica recepcije i trening menadžer, izabrana sam u zvanje predavača na 5. godini na Sveučilišnom odjelu za stručne studije u Splitu, tako da sam imala priliku prenositi znanja i iskustva mladim generacijama radnika u turizmu.
No Vaš rad ni tu ne staje, aktivno pišete i izdajete različite publikacije?
Kao mala jako sam voljela pisati, recitirati i glumiti. Prvu zbirku pjesama sam napisala u 5. razredu osnovne škole, a 2009. sam započela suradnju s časopisom Gloria, tako da pišem za njih ljubavne romane. Međutim, moje stvaralaštvo u smislu objavljivanja je krenulo 2019. godine, kada sam objavila svoju prvu knjigu. Riječ je o mojoj autobiografiji, knjizi „Laura“, o mojoj pokojnoj kćeri koja je umrla od neuroblastoma, zloćudnog tumora dječje dobi. To je moja osobna tragedija i željela sam kroz to svjedočanstvo pokazati kako roditelj može preživjeti smrt djeteta i uz pomoć Boga nastaviti dalje. To me je dodatno inspiriralo da uđem u tu sferu vjere, jer mi je vjera i pomogla u svim tim najtežim trenucima, a pomaže mi i danas.
U tom duhu, napisali ste i nekoliko vjerskih slikovnica?
Tako je, riječ je o slikovnicama „Moj anđeo čuvar“ o sedam smrtnih grijeha te „Darovi duha svetoga“. Napisala sam i jednu priču za djecu „Buco“, a ono što me posebno nadahnulo je slikovnica „Moja seka je anđeo“, jer sam htjela djeci približiti zašto djeca postaju anđeli. Moja druga curica, Lorena me često pitala što se dogodilo seki Lauri, stoga sam dobila inspiraciju da isto pojasnim djeci koja se suoče s gubitkom sestre/brata. Sljedeće što je u planu je slikovnica „Djela milosrđa“. Što se tiče knjiga za odrasle, napisala sam triler „Hotel iz pakla“, inspirirana iskustvom u Americi. Nije tamo bio hotel iz pakla, već ja volim gledati horore, a i imam bujnu maštu. Imam i jednu želju, a to je napisati povijesno ljubavni roman na temu Salone.
Uz sve nabrojeno, radite još i kao trening menadžer, a ne mirujete ni kad dođete kući?
Tako je, držim treninge komunikacijskih vještina i ostalih mekih vještina u hotelijerstvu. Što se tiče ovog kod kuće, istina, suprug i ja imamo jedan privatni resort robinzonskog turizma, „Green valley retreat u Neoriću“, što je jedan novi zanimljiv koncept. Imali smo praznu livadu od 800m2, razmišljali smo što s njom, nabavili smo indijanske šatore i krenuli. Moguće je iznajmiti cjelokupan prostor s noćenjem i sportskim i ugostiteljskim sadržajima. Preko tjedna sam dakle direktorica TZ-a, a preko vikenda pečem fritule, čistim i dočekujem goste.
Solin i Salona
Turizam u Solinu posljednjih godina doživljava svojevrstan procvat, a prepoznatljive manifestacije tijekom godine privlače sve veći broj posjetitelja i turista. Sadržaja ne nedostaje. Solin nudi kulturne sadržaje, vjerski turizam, aktivni turizam te city break turizam.
Simbol Solina i prva asocijacija na ovo područje je upravo Salona. Koliko Salona doprinosi razvoju turizma u Solinu?
Sukladno strategiji razvoja grada Solina do 2025. godine, Solin se želi pozicionirati kao atraktivna destinacija kulturnog turizma, koja temelji svoj razvoj na bogatoj prirodnoj i kulturnoj baštini. Mi imamo puno resursa u kontekstu kulturne baštine, a najveća atrakcija je zasigurno Salona, najveći arheološki park u Hrvatskoj, prema legendi rodno mjesto cara Dioklecijana. Iz razno raznih razloga, Salona još uvijek nažalost nije dovoljno valorizirana. Važno je istaknuti kako je otprilike 70°% zemljišta u privatnom vlasništvu, riječ je o vinogradima i maslinicima. Dakle riječ je o muzeju na otvorenom, jako izloženom vandalizmu budući je zaista teško sve to ograditi i zaštititi. Međutim, moram pohvaliti suradnju s Arheološkim muzejom Split koji upravlja Salonom, jer već nekoliko godina, pogotovo s ravnateljem Antom Jurčevićem radimo iskorake u kontekstu Salone. Zajednički radimo manifestacije i edukacije, a i maksimalna smo potpora jedni drugima u unapređenju infrastrukture. Također smo organizirali edukaciju za vlasnike zemljišta, želeći ih potaknuti da pokrenu prodaju svojih proizvoda u Saloni.
Osim rimske baštine, ovdje su ostaci u starohrvatske baštine?
Točno. Važan lokalitet ne samo u vjerskom smislu već i u turističkom je Gospin otok, budući nam je jedan od ključnih turističkih proizvoda vjerski turizam. Imamo izvrsnu suradnju sa župom Gospe od Otoka, s kojima smo pokrenuli manifestaciju „Stopama majke“ u 10. mjesecu, koji je Marijanski mjesec. Također, već davno smo se uključili u projekt Staza Gospi Sinjskoj. Najvažnija atrakcija u turističkom smislu nakon Salone je Gašpina mlinica, koju je preuzeo novi koncesionar OPG Marušić, koji je napravio veliki zaokret, dolazi jako puno gostiju s kruzera, prezentiraju na kvalitetan način priču o mlinarstvu, a u mlinici radimo i razne manifestacije poput „Ususret Uskrsu“, „Iz solinskog lonca što su jeli naši stari? te „Solin winterfest“.
Važan lokalitet za starohrvatsku baštinu su i Rižinice koje je Grad obnovio europskim fondovima, uredivši zaista lijepo odmorište, a EU sredstvima je obnovljena i Gradina, središte ljetnih i adventskih događanja. Međutim, ono čime nisam zadovoljna je Šuplja crkva odnosno Krunidbena bazilika kralja Zvonimira. Razlog njene nedovoljne valorizacije i nedostatka infrastrukture je u tome što ona poplavljuje u zimskim mjesecima zbog rijeke Jadro stoga su potrebna velika ulaganja u izmještanje korita rijeke Jadro kako bi se moglo nastaviti s projektima zaštite i valorizacije ovog lokaliteta.
Turistička zajednica grada Solina je uključena i u suradnju kraljevskih gradova?
Tako je, tu su Solin, Nin, Biograd na moru, Tomislavgrad i Knin. Zajednički smo pokrenuli i obilježavanje 950 godina krunidbe i 1100 godina krunidbe kralja Tomislava u idućoj godini. Mi kroz mnoge naše manifestacije provlačimo priču „Kraljevske priče iz Solina“ autorice Vedrane Memiš, kao dio projekta Dalmacija storytelling destinacija, a ta priča počinje na Šupljoj crkvi te završava na Gospinom otoku. Tako da s promocijske strane i strane valorizacije radimo na tome, ali infrastrukturno zaista treba riješiti određene stvari kako bi se diglo na višu razinu.
Odnedavno je Izletište rijeke Jadro poprimilo jednu sasvim novu sliku?
Iznimno smo ponosni na to. Mi smo tu bili partneri, a nositelji projekta su bili Grad Solin i javna ustanova More i krš. Uredilo se reprezentativno izletište s posjetiteljskim centrom, Paviljonom mekousne pastrve, a imamo i jako entuzijastičnu voditeljicu i jako puno događanja, kreativnih radionica, dolaze u posjetu i škole, razne grupe, turisti…
Osim vjerskog i kulturnog turizma, u ponudi je i aktivni turizam?
Tu smo napravili i video vezano za aktivni turizam, potpomažemo i različita bitnija natjecanja koja stvaraju motiv dolaska u destinaciju. Imamo zip-line, paintball, naše vrijedno planinarsko društvo Sveti Jure. U tom kontekstu, s obzirom da smo na padinama Kozjaka i Mosora, imamo jako dobar potencijal. Radili smo s klasterom Splitska rivijera projekt Bike i kontinuirano smo u njega uključeni te smo kroz isti napravili mountain bike rutu. Nedavno smo postavili panoramski teleskop uz crkvu sv. Petra u Kučinama kako bi unaprijedili uvjete za izletnike.
U suradnji s Gorskom službom spašavanja izrađena je tematska ruta Izvor života, kad će otvorenje?
Na to smo iznimno ponosni. Izrađena je krajem prošle godine, ali ćemo je sad prezentirati javnosti, kad malo sredimo vegetaciju nakon zime. Riječ je o 9 kilometara staze, od izvora Jadra preko Mravinaca i Kučina i to ćemo prezentirati u svibnju.
Često spominjete i City break kao turistički proizvod. O čemu je točno riječ?
Riječ je o našem četvrtom ključnom turističkom proizvodu. Već dugo godina smo uključeni u projekt panoramskog obilaska gradova područja Splitske rivijere, konkretno govoreći pokrenuli smo to zajedno sa svim TZ-ovima. Riječ je o panoramskim autobusima koji idu preko Splita, Solina Trogira. Činjenica je da se nalazimo između dva UNESCO-ova grada, Splita i Trogira, a tu je i Kliška tvrđava. Stoga je taj City break kao turistički proizvod jako bitan
Solin tijekom godine aktivno privlači posjetitelje. Možete li nam kratko prezentirati važnije godišnje manifestacije?
Trudimo se da Solin kao destinacija živi 365 dana u godini. Krenemo sa Zimskim festivalom „Solin winterfest“, nakon toga je „Međunarodni kongres povijesnih gradova“, koji se ove godine održava 10. put po redu, ove godine iznimno u 10. mjesec, inače je ožujku. Nakon toga ide „Springfest“ od 8. do 15. lipnja kojeg radimo u suradnji s udrugom Zdravi dan, otvorit ćemo ga na Izletištu, a zatvoriti 15. lipnja u našem uredu gdje ćemo imati akciju mjerenja šećera i tlaka krvi. Slogan ovog događaja je Solinski zdravi đir, dođi i ti. Uključit će se i Gradska knjižnica i OPG Marušić. Nakon toga slijedi ljeto koje počinje „Romantikom u Saloni“ 13. srpnja s Večeri gladijatora gdje osim naših gladijatora iz Pule dolaze i Etrušćani, talijanska povijesna postrojba. Zatim ide uprizorenje antičkog vjenčanja, 26. srpnja a potom sajam antičkih zanata 3.kolovoza.. Imamo i tri gastronomske večeri, Mravince, Kučine i „Večer male Venecije“ u Vranjicu, koja je rezultat suradnje sa školom. Večer je to talijanske kuhinje i glazbe uz našu Kseniju Periš. Ljeto završava manifestacijom „Iz solinskog lonca-što su jeli naši stari?“ u partnerstvu s udrugom Solinjani. Mi tu ne stajemo, ove godine se prezentiramo na Špancir festu zadnji vikend kolovoza s udrugom Solinjani. Rujan je rezerviran za blagdan Male gospe i Dan grada Solina, zatim „Međunarodni festival karikatura“ koji radimo s Markom Ivićem, našim karikaturistom. Listopad je rezerviran za vjersku manifestaciju „Stopama majke“, ove godine evo i „Međunarodni kongres povijesnih gradova“. U studenom se održava „Međunarodni festival turističkog filma u Solinu“ čiji smo pokrovitelj, a prosinac je rezerviran za adventska događanja. Grad je nositelj adventa, mi smo partneri, pogotovo u dječjem programu, ali imamo javni poziv za najljepše okićenu kuću i okućnicu, a i oživljavamo Kolendru s Pučkim pivačima Gospe od Otoka i udrugom Solinjani.
U svemu ovome, TZ Solin misli i na najmlađe te kako i njih upoznati s povijesnom baštinom grada Solina. Možete li nam ispričati ponešto o Salonaplayu?
Prošle godine smo za Vranjic postavili edukativni kutak Salonitanska luka gdje smo postavili interaktivan i interpretativan pano s jednim stolom s antičkom trljom želeći djeci ispričati priču o Salonitanskoj luci. Ono na što sam posebno ponosna je projekt Salonaplay. Nama kao turističkoj zajednici je cilj valorizacija i interpretacija. Cilj je razvoj edukativnog turizma u Saloni i sve škole Splitsko-dalmatinske županije su u aranžmanu Arheološkog muzeja u Splitu besplatno posjetile Salonu i ide se u smjeru da djecu educiramo da budu najbolji ambasadori svoga grada, i tako odgajamo djecu kako bi spriječili vandalizam u Saloni. Tim mislima, došli smo na ideju poučno društvene igre Salonaplay. Riječ je poučno društvenoj igri Salonaplay s karticama znanja i izazova, brošuri o tome kako je živio maleni Salonitanac, memory karticama, trlji i sad ćemo to staviti u tržište u prodaju. Hotel President je već to stavio u ponudu, budući je cilj stvoriti motiv dolaska u destinaciju kroz rimske igraonice za djecu. Ovaj projekt ćemo nastaviti razvijati, kroz postojeće otvorene pozive, kao dječju edukativnu rutu koja ide kroz Salonu gdje ćemo uvesti dodatne sadržaje.
Pretpostavljam da će se čitatelji zapitati gdje crpite snagu za sve navedeno? Pomogne li tko?
Osobno gledajući, svu svoju snagu crpim u vjeri ali i velika mi je podrška moja obitelj. Što se turističke zajednice tiče, iako je moja malenkost idejni začetnik većine projekata, ništa od ovoga ja ne bih mogla sama da nije potpore naših turističkih dionika, raznih udruga, posebice udruge Solinjani, udruge Zdravi dan, i partnerskih institucija poput Grada Solina, Gradske knjižnice, javne ustanove u kulturi Zvonimir te ostalih dionika kao i vas medija koji prenosite naša nastojanja čitateljima. Stoga, koristim ovu priliku da se svima zahvalim za sav trud, entuzijazam i suradnju za dobrobit grada Solina.
Foto: Ivana Topić / TZ Solin