ŠTO UTJEČE NA VIJEK TRAJANJA FASADE
Fasada je vanjski omotač zgrade koji ima nekoliko ključnih uloga: funkcionalnu, zaštitnu i estetsku. Ona je prvi sloj zaštite zgrade od vanjskih utjecaja kao što su kiša, vjetar, sunce i temperaturne promjene. Osim toga, fasada doprinosi energetskoj učinkovitosti objekta, pruža zvučnu izolaciju i može značajno utjecati na ukupnu estetsku privlačnost zgrade, piše ZGRADOnacelnik.
Odmah nakon izvedbe, fasada počinje starjeti. Posljedice starenja nisu odmah uočljive, ali već nakon nekoliko mjeseci, ako nisu poštovane smjernice za izradu fasade, može doći do vidljivih šteta na fasadi. Iako se degradacija građevinskih dijelova tijekom životnog vijeka građevine smatra uobičajenom pojavom, postoji niz faktora koji na to utječu: pravilno projektiranje i izvedba konstrukcijskih detalja, kvaliteta i vrsta materijala, klimatski utjecaji, održavanja itd. Pravilno projektiranje, izvedba i primjena materijala znatno doprinose trajnosti fasade i njenom lakšem održavanju.
Da bi trajnost i funkcionalnost građevine bila očuvana kroz cijeli njezin vijek trajanja, potrebno je što prije otkloniti uzroke nastalih oštećenja, sanirati ih i redovitim pregledima preventivno djelovati na njihovu eventualnu ponovnu pojavu. Glavni faktori koji mogu utjecati na vijek trajanja fasade su:
konstruktivne mjere zaštite izbor materijala za ugradnju klimatski utjecaji projektiranje, izvedba i održavanje.
Konstruktivne mjere zaštite
Konstruktivne mjere zaštite fasade uključuju pravilno projektirane i izvedene detalje: krovne strehe, nadstrešnice, atike, špalete, prozorske klupčice, rolo kutije, limarije, podnožja (sokl) i odvodnje oborinskih voda. Izbačene krovne strehe štite fasadnu površinu od vremenskih utjecaja (sunca, kiše, vjetra), duboke špalete i prozorske klupčice s nagibom i prepustom odvode vodu od fasade i spoja s prozorom, uvučeno podnožje minimalne visine 30 centimetara s pravilno ugrađenom hidroizolacijom i horizontalnim drenažnim slojem također odvodi vodu od fasade.
Zaštićeni dijelovi fasade su oni dijelovi koji su konstruktivnim elementom zaštićeni od vremenskih utjecaja (sunca, kiše, vjetra) i mehaničkih opterećenja. Ti dijelovi su izloženi manjim opterećenjima i sporije degradiraju.
Izbor materijala za ugradnju
Kvaliteta i vrsta ugrađenih materijala, njihova pravilna primjena i ugradnja znatno doprinose očuvanju fasade i njenom lakšem održavanju. I kod pravilno ugrađenih visoko kvalitetnih materijala zbog izloženosti atmosferilijama i konstantnim temperaturnim i mehaničkim opterećenjima dolazi do prirodnog starenja i tijekom vremena se na fasadi javljaju vidljive promjene u izgledu. Ipak, šteta i propadanje materijala se događa ubrzano ako se koriste nekvalitetni materijali i/ili se tijekom izvedbe ne poštuju osnovne smjernice o ugradnji. Potrebno je što prije otkloniti uzroke nastalih oštećenja, sanirati ih kvalitetnim materijalima i redovitim pregledima preventivno djelovati na njihove ponovne pojave. Kod izbora materijala važna je:
vrsta i stanje podloge na koju se materijal ugrađuje vrsta fasadnog sustava vrsta temeljne žbuke i debljina sloja temeljne žbuke kod ETICS fasadnih sustava vrsta završno-dekorativne žbuke (mineralna, silikatna, akrilna ili silikonska žbuka) stupanj refleksije završno dekorativne žbuke (tamni tonovi sa stupnjem refleksije < 25 zahtijevaju posebnu pripremu ako se ugrađuju u ETICS fasadne sustave).
Klimatski utjecaji
Klimatski utjecaji igraju ključnu ulogu ne samo u procesu starenja fasade, već i tijekom same izvedbe radova. Geografski položaj objekta nosi sa sobom specifične uvjete (nadmorska visina, blizina mora i voda, planine, doline i sl.) koji utječu na klimatske karakteristike, poput količine oborina, magle, vlažnosti zraka, sunčeve svjetlosti i blizine mora. Ove klimatske pojave kontinuirano djeluju na fasade, dok tehnologija izvedbe i vrsta ugrađenih materijala određuju njezinu otpornost i dugovječnost. U fazi izvođenja radova, potrebno je ograničiti utjecaj klimatskih faktora kako bi radovi na fasadi mogli biti izvedeni u optimalnim uvjetima te kako bi materijali postigli svoja deklarirana svojstva. Proizvođači materijala u tehničkim listovima proizvoda jasno definiraju te okvire kojih se izvođači radova moraju pridržavati.
Projektiranje, izvedba i održavanje
Prema istraživanjima u Europi, glavni izvori građevinskih šteta su loše projektirani i izvedeni detalji te druge izvođačke pogreške, dok su manjkavosti materijala tek na trećem mjestu. Stalnom edukacijom projektanata i izvođača o pravilnom projektiranju i ugradnji znatno možemo utjecati na produljenje vijeka trajanja fasadnih sustava...
Više pročitajte na ZGRADOnacelnik...
Foto: Pixabay