ODRŽANA PREZENTACIJA U ORGANIZACIJI RAZVOJNE AGENCIJE GRADA KAŠTELA
Splitsko-dalmatinske županija je objavila poziv za podnošenje prijava za dodjelu bespovratnih sredstava u sklopu kojeg će se dodjeljivati bespovratna sredstva fizičkim osobama za izgradnju fotonaponskih elektrana i dizalica topline za potrebe kućanstva. O uvjetima javnog poziva, namjeni i samoj prijavi jučer je bilo riječi na prezentaciji u Vili Nika u Starome koju je organizirala Razvojna agencija Grada Kaštela u suradnji s tvrtkom MS2 Energo.
Bespovratna sredstva za ulaganje u opremu i ugradnju fotonaponskih elektrana za potrebe kućanstva instalirane snage do 10 kW po jednoj građevini, dodjeljuju se fizičkim osobama koje su vlasnici ili suvlasnici građevine, odnosno obiteljske kuće u kojoj je više od 50 posto bruto podne površine namijenjeno za stanovanje. Riječ je o bespovratnim sredstvima temeljem Programa sustavnog gospodarenja energijom na području Splitsko-dalmatinske županije (2022.-2025.) za 2025. godinu.
Na koji način ostvariti uvjete javnog poziva o bespovratnim sredstvima te o samom načinu prijave govorile su tijekom prezentacije Tatjana Bjažević iz Razvojna agencija Grada Kaštela i Ivana Plenčić, direktor prodaje tvrtke MS2 ENERGO.
- Kroz dosadašnje radionice koje smo organizirali, imali smo radionicu Fonda za zaštitu okoliša i energetskog gospodarstva, a sada ponovno omogućujemo našim građanima da saznaju detalje i doznaju koji su uvjeti za prijavu na javni poziv koji je objavila Splitsko-dalmatinska županija, ne samo za ugradnju solarnih panela, nego i dizalica topline, kao mjeru 2. – kazala je Bjažević.
Korisnici natječaja su fizičke osobe, a iznos subvencija je do 5 kw 1000 eura, do 8 kw 1500 eura, do 10 kw 2000 eura. Natječaj je otvoren i traje do 3. travnja 2025. godine.
No kako bi ostvarili uvjete natječaja potrebno je ispuniti nekoliko uvjeta koji su vezani uz obiteljsku kuću za koju se traže bespovratna sredstva za ugradnju panela, odnosno solara, a u svemu tome zainteresiranima je na raspolaganju Razvojna agencija Grada Kaštela, Marijana Karin Prnjak 021/400-040
O tehničkim detaljima javnog poziva govorila Ivana Plenčić, direktor u prodaji tvrtke MS2 ENERGO navodeći kako je ugradnjom solarne elektrane isplativost vidljiva kroz pet do šest godina.
- Nakon što izradimo ponudu, ako korisnik odgovara financijski i prihvati ponudu, krećemo s izradom projekta. Od samog projekta do realizacije i puštanja u trajni pogon prolazi ukupno oko četiri mjeseca. Naša ugradnja traje dva do tri dana, ovisno o veličini solarne elektrane. Međutim, s HEP-om cijeli proces traje malo duže zbog papirologije, izmjene mjernog mjesta i puštanja u trajni pogon, što znači između tri i četiri mjeseca ukupno od ideje do realizacije – navodi Plenčić.
- Što se tiče isplativosti same elektrane, s obzirom na to da je struja poskupjela, možemo reći da unutar pet do šest godina, ovisno o veličini solarne elektrane, dolazi do isplativosti – navodi Plenčić i dodaje.
- Subvencije su također dostupne, od grada, Županije i Fonda za zaštitu okoliša, koji sufinancira s 50 posto, dok Županija daje 30 posto. Tako da skoro 80 posto ukupnog iznosa se može dobiti nazad, što znači da već za nekakve dvije do tri tisuće eura mogu dobiti vlastitu elektranu – zaključila je.
Detalje javnog poziva možete vidjeti OVDJE.
Foto: Ivana Topić