ZA NJIHOVO POSTOJANJE ZNALO SE DESETLJEĆIMA, NO NIJE IM SE MOGLO PRISTUPITI
Arheološki lokaliteti su Hrvatima, a posebno Dalmatincima, jedna od sastavnica života. Navikli na suživot s gomilom kamenih ostataka koji svjedoče o bogatoj povijesti naših gradova, većina građana neke praktički više i ne primjećuje, a za brojne i ne zna da postoje.
Jedan od takvih primjera nalazi se u solinskoj Ulici Stjepana Radića. Ovom prometnicom dnevno prođe na tisuće građana, vjerojatno ni ne znajući da prilikom svake vožnje gledaju u ostatke bedema Salone, a voze iznad njezinih istočnih vrata nazvanih Porta Andetria.
Za postojanje ovih vrata znalo se desetljećima, no dugo im se nije moglo pristupiti jer je nad njima izgrađena stara "kliška cesta".
Početkom dvijetisućitih, tijekom postavljanja kanalizacijskih cijevi na ovoj važnoj solinskoj prometnici, arheolozi su napokon dobili priliku istražiti drugi ulaz u nekadašnju metropolu rimske provincije Dalmacije. Istraživanja su nastavljena 2016. godine prilikom postavljanja plinovoda, a u oba slučaja cijela vrata i pripadajuće kule su ostavljene pod cestom. Građanima su vidljivi tek ostaci gradskih bedema koji se nalaze na travnatoj površini na križanju Ulice Stjepana Radića i Puta Salone.
Zapadna vrata grada Porta Caesarea srećom nisu doživjela istu sudbinu. Otkrivena su sredinom 19. stoljeća, a u potpunosti ih je otkopao Frane Bulić 1906. godine. Od njih je vodila cesta prema istočnim vratima koja je dalje nastavljala prema Klisu, a ostaci kao i kompjuterska rekonstrukcija vidljivi su u području ruševina Salone podno Manastirina.
Foto: Ivana Perković