U organizaciji udruge ABA Grada Kaštela, ZUABA Splitsko-dalmatinske županije i SABA Republike Hrvatske uz potporu Grada Kaštela, a pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića danas se obilježila osamdeseta godišnjica oslobođenja Kaštela.
Na današnji dan obilježava se 80 godina važnog datuma kaštelanske povijesti. Dan nakon što je oslobođen Split, 27. listopada 1944., nakon tri i pol godine jedinice narodnooslobodilačke vojske od fašističke okupacije oslobodile su Kaštela. Za oslobođenje Kaštela život je dao 421 borac.
Program je započeo u 10.30 sati polaganjem cvijeća poginulima kod spomenika Borac u Novom parku u Kaštel Lukšiću uz glazbenu pratnju HGD Biranj. Nakon polaganja cvijeća svi prisutni uputili su se u Kulturni centar gdje se održala Svečana akademija.
Svečana akademija započela je u 11 sati himnom Republike Hrvatske koju je izvela sopranistica Romina Kirilenko, a zatim i minutom šutnje u čast svim poginulim Kaštelanima, kako u 2. svjetskom ratu, tako i u Domovinskom ratu.
Uz domaćine, svečanosti su prisustvovali izaslanica predsjednika Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske Ada Damjanac, potpredsjednica Sabora i saborska zastupnica SDP-a Sabina Glasovac, predsjednik ZUABA Splitsko-dalmatinske županije Juraj Krstulović, predsjednik ZUABA Šibensko-kninske županije Zoran Restović, predstavnik antifašista Istre i Dalmacije Boris Strijan, Predsjednik udruge VeDRA Ranko Britvić te predsjednik SABNOR-a Jablanica Ozren Islamović.
Svim prisutnima obratio se predsjednik udruge ABA Grada Kaštela Željko Ađutantov prisjetivši se povijesnog tijeka oslobođenja Kaštela, Splita i ostatka Dalmacije te svima koji su dali život za slobodu.
- Prije 80 godina oslobođena su Kaštela. Svi znate da je ovdje okupator bio Talijan, da smo pričali talijanski, da smo išli u talijansku školu. Borci, Kaštelani i drugi borci u Hrvatskoj borili su se za slobodu i mi tu slobodu moramo čuvati. U međuvremenu, došlo je do problema s drugim neprijateljima, onima koji su željeli pokoriti Lijepu našu. I tu smo pobijedili i te dvije pobjede označavaju našu budućnost da ćemo biti slobodni i da nikada nećemo dozvoliti da nas itko okupira. Zato moramo borce i iz 2. svjetskog rata i borce iz Domovinskog rata poštivati zauvijek - kazao je Željko Ađutantov.
Ženski zbor Prosvjeta iz Splita opjevao je dvije pjesme, „Sivi sokole“ posvećenu herojima Sutjeske te neslužbenu antifašističku himnu svijeta „Bella cao“.
Među gostima, predsjednicima i predstavnicima antifašističkih udruga koji su se javno obratili prisutnima, bila je i potpredsjednica Sabora i saborska zastupnica SDP-a Sabina Glasovac koja se zahvalila na pozivu i čestitala 80-tu obljetnicu oslobođenja Kaštela.
- Zahvaljujem se na pozivu i na prilici da danas budem s vama i da zajedno slavimo ne samo 80-tu obljetnicu pobjede dobra nad zlom i oslobođenje Kaštela, nego i da se ovdje okupimo kao graditelji društva za buduće generacije koji neće tolerirati mržnju i nejednakost. Vi ste u Kaštelima pokazali kako kroz generacije uspijevate njegovati sve ono pozitivno, ideale kojima su se vodili i naši sudionici narodno oslobodilačke borbe i antifašisti. Te ideale, ne samo da njegujete kroz generacije, već niste dozvolili da primjerice spomenik palom borcu koji je završio na deponiju ode u zaborav. Vratili ste ga tamo gdje pripada, na Trg hrvatske mladeži, a postavljanjem spomen ploče dali ste mu novi sjaj. Simbolično je to što je mjesto tog spomenika upravo na Trgu hrvatske mladeži. Zašto? Zato što danas, 80 godina poslije, ono što je bitno tumačiti novim generacijama je da borba za slobodu, jednakost, mir i toleranciju ni približno nije gotova - istaknula je Sabina Glasovac.
Dodjelu priznanja, povelju i zahvalnicu Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske članovima udruge ABA Kaštela dodijelila je Ada Damjanac, izaslanica predsjednika Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske. Zahvalnicu za doprinos i pomoć udruzi ABA Kaštela dobili su KUD Putalj, HGD Biranj, Neven Bućan te Edo Šegvić.
Na samom kraju Svečane akademije prisutne je pjesmom počastila ženska vokalna skupina KUD-a Putalj, Kaštelanke. Izvele su pjesme „Dođi u Kaštela“ i „Cviće u perivoju“.
Nakon završetka svečane akademije svi prisutni uputili su se u Kaštel Sućurac na otvoranje Spomen sobe "Od pobjede do pobjede". Spomen sobu svečano je otvorio potpredsjednik udruge ABA Grada Kaštela Ratomir Vranješ, visokopozicionirani časnik i sudionik Domovinskog rata.
Spomen soba "Od pobjede do pobjede" interaktivna je soba u kojoj na LCD zaslonu možete vidjeti gdje je tko poginuo, kada se osnovao koji odred, što se događalo pod Talijanima, što je bilo pod Nijemcima… Projekt se radio četiri godine, u njega su uključeni mnogi povjesničari i ostali stručnjaci. Spomen sobu projektirao je arhitekt Edo Šegvić, dizajnirao ju je Nikola Križanac, a za obradu fotografija i videa zaslužan je Duje Kundić. Ministarstvo hrvatskih branitelja 2019. godine prepoznalo je Spomen sobu "Od pobjede do pobjede" kao vrijedan projekt i dalo je prva inicijalna sredstva za početak projekta.
- Njegova ideja kao nekoga tko je sudjelovao u Domovinskom ratu i koji je antifašist te više puta odlikovan od prvog predsjednika Franje Tuđmana je bila da se napravi spomen soba da bi se znalo da su Kaštelani samo jednom u svojoj povijesti bili porobljeni, a to je bilo od 1941. do 1944., i da su od 1991. do 1995. branili Kaštela i sudjelovali u stvaranju Hrvatske. Nismo naišli na razumijevanje u svemu tome. On je bio na sastanku s braniteljima zajedno s predsjednikom udruge jer je i sam branitelj. Malo smo tužni razočarani, ali svatko ima pravo na svoje mišljenje. Za projekt smo birali stručne ljude, nismo mi ti koji smo određivali što i kako. Angažirali smo dizajnera Nikolu Križanca koji je radio na Spomen sobi i kojem se ovom prilikom zahvaljujem, Duji Kundiću koji je obrađivao fotografije i radio videa. Mi u Kaštelima imamo četiri preživjela borca 2. svjetskog rata, međutim oni nisu danas bili sa nama. Imali smo ideju, u sklopu projekta, da nam oni kažu svoja sjećanja, međutim nije bilo moguće. Snimljen je jedan serijal sjećanja naših članova koji su u to vrijeme bili djeca, a znamo da djeca ne lažu, u interaktivnoj Spomen sobi. U njoj možete vidjeti sve što vas zanima, gdje je tko poginuo, kada se osnovao koji odred, što se događalo pod Talijanima, što je bilo pod Nijemcima i sve se nalazi na LCD-u. Nama je žao što je druga strana ostala takva kakva je i nadam se da će se čitav projekt napraviti jednoga dana - kazala je Vesna Ugrina, potpredsjednica SABA RH za regiju Dalmaciju.
Foto: Ivana Topić