Gradska knjižnica Kaštela u sklopu Mjeseca hrvatske knjige održava brojne zanimljive aktivnosti povezane s knjigama i čitanjem koje su namijenjene svim generacijama, a današnja je posebno bila namijenjena djeci. U Dječjem odjelu u Kaštel Starome mr. sc. Snježana Kordun održala je kreativnu radionicu Upoznajmo glagoljicu.
Učenici 4.c razreda OŠ prof. Filipa Lukasa kroz zabavne zadatke i igru upoznali su se s tajne starog hrvatskog pisma – glagoljice. Imali su priliku naučiti osnove glagoljice i otkriti zanimljive činjenice o povijesti i kulturi ovog drevnog pisma koje se neprekidno koristilo 1000 godina, a danas se nalazi na listi kulturnih dobara Hrvatske od 2014. godine.
Djeca su aktivno sudjelovala u radionici, a najviše su im se svidjele kreativne igrice. Izvlačili su papiriće na kojima su bile napisane riječi na glagoljici, a oni su morali pogađati što piše. Najviše kreativnosti pokazali su pri crtanju slova glagoljice, a kada su spojili sva slova zalijepili su ih na plakat na kojem su ispisali: Dječji odjel knjižnice u Kaštel Starome.
- Danas na poziv voditeljice Sonje s Dječjeg odjela u Kaštel Starom imamo radionicu na temu hrvatske glagoljice. Glagoljica je pismo koje se nalazi na listi nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske od 2019. godine, a kojim su Hrvati neprekidno pisali od 9. do 19. stoljeća. Danas zahvaljujući ovim predivnim radionicama naša djeca pokazuju veliki interes za glagoljicu i hrvatsko pismo općenito. Djeca će se upoznati s glagoljicom, najvažnijim spomenicima glagoljice koje imamo na našem području, ali i u Hrvatskoj, istaknuti ćemo najvrjednije spomenike kao što je Bašćanska ploča, Vinodolski zakonik... Nakon toga djeca će svoja imena pisati na glagoljici, imati ćemo igru asocijacije, a zatim ćemo povezati riječi na glagoljici u jednu rečenicu- kazala je mr. sc. Snježana Kordun, kulturna antropologinja.
Djeca su pokazala svoju kreativnost, kroz radionicu otkriti zanimljive činjenice o glagoljici i odlično se zabavila.
Foto: Andrej Valentić