DOSTA NAM JE DA SMO NIČIJA ODGOVORNOST
Stanovnike naselja Divulje, koje se nalazi na samoj granici Kaštela i Trogira, već dugi niz godina muče problemi koji im, kako navode ugrožavaju živote, a nitko nema sluha za njih, počev od Zračne luke Sveti Jeronim pa do Hrvatskih cesta. Obratili su se redakciji Portala grada Kaštela, jer im je „prekipjelo“ i žele ukazati na činjenice koje im život, kako kažu, pretvaraju u pakao.
Naime, kako navode, stanovnici su malog naselja Divulje, tik do Zračne luke, a osim što im naselje izgleda veoma neuredno i zapušteno, imaju i druge ozbiljne probleme koji ugrožavaju njihove vlastite živote. Izlaz iz naselja na državnu Cestu dr. Franje Tuđmana je nepregledan zbog brojnih taksista, a Hrvatske ceste nemaju odgovor kad će rekonstrukcija prometnice.
- Nalazimo se blizu aerodroma Split. Koliko je to nekad lijepo, nama predstavlja pravi pakao. Naš problem se odnosi na taxi vozače, ali i Hrvatske ceste. U našem naselju postoji jedina autobusna stanica “na divlje”, jer nema oznaku autobusnog stajališta, gdje se skupljaju taxi vozači. Točno na jedinom raskrižju u naselju, na proširenju te ceste parkiraju svoja vozila i čekaju “red za vožnju”! Inače, proširenje je namijenjeno Hrvatskoj vojsci koja se nalazi u istom naselju. Ne bi to bio problem, da na tom raskrižju izlaz u lijevo nije prava lutrija! Od pustih parkiranih auta i autobusa naprosto je nemoguće išta vidjeti te izlazimo “na sreću” – navode pojedini stanovnici i kažu kako su ispočetka molili taxi vozače da se pomaknu, ali da je to sve ovisilo o njihovoj dobroj volji i tome koliko je tko čovjek.
- Tražili smo semafor i pješački prijelaz na navedeno raskrižje, na to su se oglušili. Razumijemo i taxi vozače, njih tjeraju s aerodroma, pa čak ih tjeraju s makadamskog parkinga tik do aerodroma gdje nikome ne smetaju, jer eto tu je kružni tok koji nije u funkciji. Negdje moraju biti, a mi smo im najbliži. Sad zamislite kad ljeti sleti pet do šest aviona u par minuta. Stvori se tolika kolona da ne bi ste mogli vjerovati.
Intervenirala policija i prometno redarstvo, no bez uspjeha
- Na kraju smo bili prisiljeni zvati MUP Trogir i MUP aerodrom Split. Aerodromska policija se odmah ogradila da nismo njihovo područje. MUP Trogir bi rijetko izašao na uviđaj, ali u većini naših poziva dobili bi odgovor kako je to tu “na divlje” te da im ne mogu ništa. Prostor na kojem oni borave je proširenje ceste (gdje se izlazi na glavnu cestu) koje nema oznaku da je autobusna stanica. I tu istu oznaku ne možemo dobiti kao ni pješački prijelaz jer čekamo rekonstrukciju ceste od strane Hrvatskih cesta – navode.
- Tražili smo preko grada da nam pomognu u rješavanju problema. Grad Trogir nam je pokušao izaći u susret s problemom, ali na kraju nismo ništa napravili. Njihovo opravdanje je da je to slučaj za prometno redarstvo, ali da njih nema dovoljno kako bi izlazili na pozive – kažu.
Hrvatske ceste nemaju odgovor kad će rekonstrukcija prometnice
Osim problema koji imaju prilikom izlaza iz naselja na Cestu dr. Franje Tuđmana zbog parkiranih taksista. Jednako tako, muči ih što se na dijelu te državne prometnice od Trogira prema zračnoj luci vozi jako brzo, a cesta nije rekonstruirana i nema nogostupa, kako što je to slučaj sa državnom cestom nakon zračne luke koja je kompletno uređena uz to ima i prometnu kameru.
- Grad Trogir je poslao zahtjev Hrvatskim cestama za rekonstrukciju Ceste dr. Franje Tuđmana zapadno od zračne luke prema Trogiru. Elaborat je napravljen, poslan Hrvatskim cestama, ali i dalje nema pomaka. Tražili smo i kamere za nadzor brzine, kako bi usporili cestovne pilote bar malo, pa smo dobili odgovor da smo sigurna cesta. U prenesenom značenju, nije nas dovoljno poginulo tu. Rekonstrukciju ceste čekamo i dalje, bez ikakvih odgovora Hrvatskih cesta, iako smo učinili sve što su tražili. Nemamo ni nogostup iako je ostavljen prostor za isti. Prošetati do Pantane ili do Trogira je pravi izazov da vas auto ne udari. Zarobljeni smo u svom naselju, bez auta ne možemo ništa, a s autom riskiramo vlastite živote. Djecu ne možemo poslati da sami idu u školu, jer je prerizično. Dosta nam je prebacivanja odgovornosti na druge službe i da nismo ničija odgovornost. Zar netko treba poginuti da bi se reagiralo. Hoće li reagirati Hrvatske ceste na naše apele – navode ogorčeni stanovnici Divulja.
Kada će i hoće li uskoro doći do rekonstrukcije državne prometnice kako bi stanovnici Divulja „normalno“ funkcionirali u okolnostima kakvima jesu ne znamo. Upit smo poslali Hrvatskim cestama.
Foto: Čitatelji