Gradski ogranak Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Grada Kaštela i Kaštelanske Zagore u suradnji s Gradskom knjižnicom Kaštela sinoć je u Kulturnom centru u Kaštel Lukšiću organizirao predstavljanje knjige „23 Ni ovo nije bija moj dan“ brigadira Hrvatske vojske i veterana 4. gardijske brigade Ante Čokolića.
Knjiga „23 Ni ovo nije bija moj dan“ je svjedočanstvo o stvaranju Republike Hrvatske na prvoj crti bojišnice, o njegovoj mladosti, njegovoj braći po oružju, danim provedenim na prvoj crti bojišnice kao pripadnik 4. gardijske brigade i danima ponosa i slave, a brigadir Ante Čokolić je istu napisao u samo četiri dana, vjerno prenijevši na papir svoja sjećanja na „pet najljepših i najtežih godina života“.
Broj 23 koji se nalazi u naslovu knjige za autora ima višestruku simboliku: tijekom Domovinskog rata poginula su 23 suborca iz njegove satnije; najteži dan u njegovu životu i u Domovinskom ratu bio je 23. prosinca 1994. godine; bliski susret sa smrću imao je 23 puta, ali niti jednom nije čak ni ranjen; iz Domovinskog rata „izlazi“ s 23 godine, a knjiga sadrži 23 poglavlja.
Knjiga je posvećena njegovoj „braći po oružju“ s kojima je dijelio sve teške, ali i lijepe trenutke u danima ponosa i slave, a najveći autorov motiv za pisanje ove knjige su današnja djeca kojima želi prenijeti istinu s ciljem osvješćivanja koliki su heroji bili njihovi očevi, djedovi, majke i bake, a o čijem sudjelovanju u Domovinskom ratu oni znaju veoma malo ili skoro ništa. Prožeta je kršćanskim duhom i vjerom u Boga koji su Antina osnovna nit vodilja kroz Domovinski rat, ali i kroz njegov cijeli život, pa se ova knjiga može nazvati i svjedočanstvom istine i vjere.
Predstavljanje knjige započelo je izvedbom himne Republike Hrvatske „Lijepa naša“ koju je izveo Nedo Kovačev u pratnji Miroslava Miše i Lovre Jokića.
U ime gradskog ogranka UHDDR Grada Kaštela i Kaštelanske Zagore tajnik Frane Žegarac pozdravio je sve nazočne i zahvalio ravnateljici Gradske knjižnice Kaštela Renati Dobrić na suorganizaciji ovog događaja koja zbog bolesti nije bila nazočna. Poseban pozdrav uputio je svim prisutnim braniteljima i obiteljima poginulih branitelja.
- S brigadirom Antom Čokolićem upoznao sam se na predstavljanju ove knjige u Trogiru u ožujku ove godine. Tada se rodila ideja da Antu dovedemo na predstavljanje u Kaštela na što je on rado pristao. To se uz pomoć Renate i Gradske knjižnice Kaštela nakon pola godine ostvarilo. Ante je na jedan način povezan s Kaštelima. Kada je 1991. kao ročnik pobjegao iz bivše JNA, došao je u kamp 4. brigade koji je tada bio u Resniku. Za dva dana biti će godišnjica napada JNA na Kaštela. 4. brigada sudjelovala je u obrani Zračne luke i blokadi vojarne u Divuljama, a Ante je kao njen pripadnik sudjelovao u tim događajima zbog čega ovu promociju možemo posvetiti upravo tom događaju iz 1991. godine- rekao je Frane Žegarac.
Uslijedila je himna 1. bojne 4. gardijske brigade „Bili cvitak“, a zatim je prigodnu riječ uputila i predsjednica Gradskog vijeća Grada Kaštela Doris Grgurin.
- U jednom trenutku sam prestala pjevati jer preteške su emocije koje se uvijek probude u meni jer sam i sama bila braniteljica u 4. brigadi, a kasnije u Ministarstvu obrane u Zagrebu i to u psiho-socijalnoj skrbi. Ali, ja nisam došla samo radi toga, nego da vas u ime Gradskog vijeća Grada Kaštela, gradonačelnika i svih službi lijepo pozdravim, moje kolege i prijatelje koji su ovdje, a posebno našeg Antu Čokolića i silno mi je drago što je gospodin Ante napravio ovo jer ono što nije zapisano kažu da nije ni bilo i radujem se što smo večeras zajedno u Kaštelima- kazala je Doris Grgurin.
Satnici 4. gardijske brigade Ante Alduk i Jakov Čolak podijelili su dojmove o knjizi kao i osobni osvrt na autorov život i karijeru. Satnik Ante Alduk pozdravio je sve prisutne, branitelje, a posebno mlade koji su došli čuti kako je bilo u tim godinama kada se stvarala i oslobađala Hrvatska.
- Blagoslov za svakog zapovjednika je imati takvog vojnika kakav je Ante jer znaš da će zapovijed izvršiti najbolje moguće. Prošli smo teške trenutke, a jedan o najtežih je bila zima 1994. na Dinari kada smo imali zadaću zauzeti vrhove Dinare. Bili su nemogući uvjeti, snijeg, nije se spavalo. Međutim, mi smo to odradili onako kako smo najbolje mogli. Ante je u ovoj knjizi majstorski kronološki naveo sve te događaje kroz koje smo prošli i svakog pojedinog vojnika iz naše satnije skenirao, pogodio u dušu. Opisao je sve događaje koji su se nizali od njegovog bijega iz JNA do samoga kraja rata, do zadnjih borbenih djelovanja u BiH. Kada pročitate knjigu vidjet ćete da je to autentično svjedočanstvo, da nije uljepšano već točno onako kakvo je bilo- istaknuo je Ante Alduk.
O autoru i njegovoj knjizi govorio je i satnik Jakov Čolak pozdravivši sve prisutne, a posebno legendu 1. bojne Željka Vujića, čovjeka koji je spasio Zadra i Hrvoja Križana, koji je dva puta bio teško ranjen.
- Ante je jednom riječju ljudina koji se usudio napisati ovu knjigu. Knjiga je izašla prošle godine u 6. mjesec, a još nitko nema nikakav demant, što samo potvrđuje da je sve u knjizi istina. Antu sam upoznao prije 33 godine na drniškom ratištu. Mi smo bili najistureniji i nismo imali nikoga tko zna držati zavoj u ruci, a onda su nam doveli Antu koji je nosio veliku torbu s velikim crvenim križem i tako smo se upoznali- ispričao je Jakov Čolak kako se upoznao s Antom Čokolićem, trenutak kada mu je Ante spasio život, ali i neke anegdote s ratišta.
Nakon satnika Alduka i Čolaka te njihovih osvrta na knjigu i autora, Neno Kovačev i njegova pratnja otpjevali su pjesmu „Od stoljeća sedmog“ nakon koje se prisutnima obratio autor knjige Ante Čokolić pozdravivši obitelji poginulih koje su došle večeras, svoju „braču po oružju“ kao i sve prisutne zahvalivši se posebno Frani Žegarcu i Renati Dobrić na organizaciji i trudu. Pročitao je ulomke iz knjige, ispričao šale i anegdote među vojnicima te odgovorio na pitanja što ga je potaklo da napiše knjigu, koliko mu je trebalo da ju napiše, zašto takav naslov knjige.
- Nekoliko je motiva zašto sam se odlučio napisati knjigu. Prvi je istina. Zašto? Jer je danas na svakom koraku laž. Lažu o Domovinskom ratu, o braniteljima, ali i općenito u našem društvu laž je postala društveno prihvatljiv način ponašanja. Druga stvar koja je bila ništa manji motiv su moja „braća po oružju“. Činimo grijeh što nismo zapisali imena svih ljudi koji su heroji Domovinskog rata. Veliki motiv mi je bio da moju „braću po oružju“ učinim besmrtnima, oni su to zaslužili. Sve ljude koji su prošli kroz moju satniju sam pobrojao i o svakom napisao po nekoliko rečenica, maksimalno personaliziranih. Četvrti motiv su naša djeca koja moraju znati da su djeca njihovih godina dali živote za slobodu. U četiri dana sam napisao ovu knjigu. Dogodila se neka prekretnica u mom privatnom životu što je bio okidač za pisanje knjige. Četiri dana, 19-20 sati dnevno bez ikakve pauze. Sjećanja su mi se vratila toliko da sam se u jednom momentu sjetio broja tablica kamiona s kojim smo išli na položaj. Kada sam počeo pisati znao sam da će knjiga početi naslovom broj 23, ali mi je to bilo malo za naslov ovakve knjige. Simbolika broja 23 je za mene velika- istaknuo je Ante Čokolić.
Promocija knjige završila je pjesmom Croatio, iz duše te ljubim nakon koje su svi prisutni mogli kupiti knjigu i fotografirati se s autorom.
Foto: Ivana Topić