Kulturno umjetničko društvo "Srce Zagore" sinoć je na brcu u Kaštel Starom po jubilarni deseti put održalo tradicionalnu manifestaciju "Zagora Kaštelima" pod pokroviteljstvom Grada Kaštela. Na ispunjenom starojsejskom brcu članovi KUD "Srce Zagore" i njihovi prijatelji, prikazali su običaje i tradiciju folklora s posebnim naglaskom na izvođenju starih vokalnih napjeva i narodnih kola u kojima je kaštelanska publika uživala.
Sudionici manifestacije stigli su u defileu rivom, nakon čega je na pozornici starosejskog brca uslijedio širok raspon točaka, u kojima su domaćini i članovi društava KUD "Napredak" iz Knina, KUD "Sveti Ilija Kljaci" iz Kljaka, KUD "Dicmo" iz Dicma, KUD "Luzarica" iz Pridrage, KUD "Dinara" iz Kijeva, KUU "Andrija Matijaš- Pauk" iz Marine i KUD-a "Putalj" iz Kaštel Sućurca prezentirali ojkavicu, treskavicu, gangu i reru, predstavili narodna kola svojih krajeva, zasvirali, a svaki od nastupa nagrađen je pljeskom prepunog gledališta.
Prvi na pozornicu izašli su domaćini KUD "Srce Zagore". KUD je osnovan 2011. godine, trenutno broji 30-ak muških i ženskih članova svih dobnih skupina, a predsjednik im je Milan Penga. KUD je osnovan s ciljem očuvanja tradicije i običaja Dalmatinske zagore i lećevačkog kraja sa posebnim naglaskom na izvođenje UNESCO-m zaštićene kulturne nematerijalne baštine ojkavice i treskavice. Snimili su do sada tri video zapisa „Silo“, „Svatovi po starinski“ i „Onako kako je nekad bilo“. Izdali su knjigu poslovica, starih pjesama ojkavica i običaja pod nazivom „Kuca, kuca naše srce od Zagore“. Pokretači su i organizatori "Večeri Zagore" koje se više od 10 godina održavaju u sklopu Kulturnih ljeta u Solinu i Kaštelima. Domaćini su izveli ojkavicu, treskavicu mušku i žensku, kolo na biranje lećevačkog kraja i recitaciju.
- Društvo je osnovano 2011. godine s ciljem očuvanja naše ojkavice i treskavice, UNESCO-m zaštićene kulturne nematerijalne baštine. Osnivanjem smo htjeli privući mlade, što je jako teško jer krenu dok su mlađi, međutim kasnije se raziđu. Večeras će publika imati priliku poslušati našu ojkavicu i treskavicu. Gosti nam stižu iz Knina, Kijeva, Dicma, Marine, Pridrage, Kljaka i Kaštel Sućurca. Naše društvo broji oko 30 aktivnih članova raznih dobnih skupina. Trudimo se, kako sam već rekla, da naše pjevanje sačuvamo od zaborava. Ovo nam je 10. godina da smo na terenu u Kaštelima, pokrovitelj nam je Grad Kaštela i veliko im hvala što nas podržavaju. Zbog toga što su naši iz Zagore došli ovdje u Kaštela željeli smo im u sklopu Kaštelanskog kulturnog ljeta posvetiti jednu večer- poručila je Marija Tešija, voditeljica i tajnica KUD-a "Srce Zagore".
Nakon domaćina, na pozornicu su stigli članovi KUD "Napredak" iz Knina osnovanog davne 1936. godine, ali su s radom nažalost prekinuli već 1942. godine. Grupa entuzijasta 2004. godine ponovno pokreće rad i djelovanje KUD-a "Napredak" tako da Društvo ove godine slavi svoju 20. obljetnicu. Cilj društva uvijek je bio očuvanje i njegovanje običaja hrvatske kulture, a kroz nakladničku djelatnost pomažu i izdavanje zbirki pjesama te knjiga. Društvo je inicijator održavanja Međunarodne smotre folklora „Knin, 5. kolovoza“ koja je posvećena svim hrvatskim braniteljima. KUD "Napredak" s ponosom pjesmama, plesom i glumom predstavljaju grad Knin i Šibensko-kninsku županiju. Voditelj i predsjednik društva je Zoran Čavara.
KUD "Sveti Ilija Kljaci" osnovano je 2011. godine i broji 40-ak članova. Poznato je po svojoj izvornosti narodnih nošnji, a izvode pjesme, kolo i Ilidenski vršaj – običaje župe Kljaci. Tijekom svog djelovanja nastupili su na Županijskom smotri folklora u Šibeniku, Pečuhu, Metkoviću, Ogulinu, na Vinkovačkim jesenima, Đakovačkim vezovima i brojnim drugim manifestacijama folklora. Mogu se pohvaliti i činjenicom da su ušli u povijest kao prvo Društvo „sa strane“ koje je nosilo sliku Gospe Sinjske od njenog dolaska u Sinj. Sinoć je publika mogla čuti i vidjeti koliko je istine stalo u stihove:
„Nigdi lipše, nigdi mi milije,
Ka u Kljacima kod svetog Ilije“.
KUD "Dicmo" osnovano je 2007. godine i broji 45 članova. Pri KUD-u djeluje folklorna skupina, pučki pivači o dječja folklorna skupina koja okuplja djecu osnovnoškolskog uzrasta. Svojim nastupima vezanim isključivo za zavičajnu baštinu, KUD prati sva kulturna događanja Općine Dicmo. Svake godine u povodu obilježavanja zaštitnika i blagdana Općine Dicmo Sv. Jakova i Ane, organiziraju večer folklora „Da se ne zaboravi“ na kojoj su gosti razna društva iz Hrvatske te susjedne Bosne i Hercegovine. I oni sami rado se odazivaju pozivima društava na razne manifestacije diljem domovine, a mnogobrojne nastupe imali su i van granica Hrvatske od kojih ističu nastup u Makedoniji na Međunarodnom folklornom festivalu „Ohridsko ljeto“ kao i nastupe na Đakovačkim vezovima, na manifestaciji „Na Neretvu misečina pala“ te ovogodišnje prvo predstavljanje na Državnoj smotri izvornog folklora Hrvatske Vinkovačkim jesenima. Dječja skupina sinoć je izvela običaje dok se čuvalo blago po Dicmanjskim livadama i ogradama pod nazivom „Ko nam blago čuva“.
Iz Zadarske županije stigao nam je KUD "Luzarica" iz Pridrage. Društvo je osnovano 1998. godine, s ciljem promicanja, razvitka i unaprjeđenja kulture prvenstveno pridraškog kraja kroz tradicijske pjesme i plesove. "Luzarica" okuplja 30-ak članova, a od 2021. godine imaju i dječju sekciju koja ravnopravno sudjeluje u aktivnostima Društva. Predstavili su se kaštelanskoj publici pjesmama i plesom pridraškog kraja kroz muško i žensko pjevanje, biračko i naško kolo, kukulešće te orzanje.
Kijevljani su oduvijek ljubomorno čuvali makar djelić tkala ili veza da ih podsjeća na neka minula vremena kojih su se većinom oni stariji s radošću prisjećali. KUD "Dinara" iz Kijeva osnovano je 1999. godine s ciljem obnove nošnje i običaja kijevskog kraja. Društvo danas broji 50 aktivnih članova koji kroz zajedništvo iskazuju upornost u njegovanju tradicije kijevskog kraja. Društvo sudjeluje na manifestacijama i proslavama na prostoru cijele Šibensko-kninske županije kao i na Županijskim, Državnim te Međunarodnim smotrama folklora. Izvode muško tradicijsko pjevanje ojkavice, žensko tradicijsko pjevanje ojkavice, kijevsko nijemo kolo te njeguju i sviranje na diplama. Sinoć su se predstavili muškom i ženskom ojkavicom te nijemim kolom.
Kulturno umjetnička udruga "Andrija Matijaš- Pauk" iz Marine osnovana je 1996. godine, a ime je dobila po legendarnom junaku Domovinskog rata. Udruga broji 60 članova različite životne dobi koji djeluju kroz tri sekcije: izvorni folklor, ojkavica i mandolinska sekcija. Zadaća Udruge je kroz pjesmu i ples sačuvati i njegovati kulturnu baštinu svoga kraja kao i ostalih krajeva Lijepe naše. Predstavili su se sinoć publici sekcijom izvornog folklora i ojkavice.
I za kraj, na pozornicu su izašli članovi KUD-a "Putalj" iz Kaštel Sućurca. Društvo je nastalo 2015. godine s ciljem očuvanja svih oblika tradicijske kulture Republike Hrvatske. Vođeni željom za napredovanjem i temeljitijim istraživanjem kulturne baštine Kaštela, tijekom jako kratkog vremena privukli su stotinjak članova raspoređenih u dječju folklornu skupinu, školu gitare i mandoline, odraslu folklornu skupinu, tamburaški i mandolinski orkestar te žensku vokalnu skupinu "Kaštelanke". Predsjednik društva je Mili Jerčić.
U Jezerima na otoku Murteru u prošlosti se organizirao mornarski bal kojim su mještani uz ples i pjesmu ispraćali mornare na daleki put. Djelić te atmosfere kaštelanskoj publici donijela je odrasla folklorna skupina uz pratnju mandolinskog orkestra u izvedbi koreografije „Na prikriž kolo igralo“ koju je osmislio Nikola Kapetanović, a glazbeno obradio Srećko Rakela.
Voditeljica KUD-a "Srce Zagore" Marija Tešija zahvalila se svima koji su došli u ovako velikom broju i svojim prisustvom uveličali ovu manifestaciju te najavila druženje na istom mjestu i dogodine.
Foto: Andrej Valentić