RAZGOVARALI SMO S IVANOM UDOVIČIĆEM, PREDSJEDNIKOM GRADSKOG VIJEĆA
O gradskim vijećnicima pisat ćemo u nekim od narednih tekstova kako bi predstavili njihov rad i aktivnosti, a danas smo za uvod u ovaj serijal razgovarali s 58-godišnjim Ivanom Udovičićem Iz Kaštel Starog. U Gradskoj vijećnici je punih 25 godina. U vijeću je bio vlast, ali i oporba. Osim uloge vijećnika na sjednicama je sudjelovao i kao gradonačelnik Kaštela i to dva mandata. Zadnjih šest godina ima glavnu riječ u Gradskom vijeću kao predsjednik.
Predsjednik Gradskog vijeća dužan je više puta godišnje sazivati i voditi sjednice, i to najmanje svaka tri mjeseca što zahtjeva kontinuiranu suradnju s gradonačelnikom i njegovim zamjenicima te s pročelnicima. Ujedno, nužno je dobro poznavati poslovnik Gradskog vijeća kako bi zajedno sa svojim zamjenicima mogao voditi sjednicu.
Inače, u novom mandatu od lipnja 2021. godine, ukupno je 21 vijećnik u Gradskom vijeću od toga njih 11 iz HDZ-a, troje nezavisnih vijećnika s Berketove liste, dvije vijećnice MOSTA te po jedan vijećnik iz HSP-a, SDP-a, DP-a, te jedan vijećnik Nezavisne liste mladih i Akcije mladih te jedan nezavisni vijećnik, bivši vijećnik HSP-a.
U gradskoj vijećnici
Dugi niz godina ste u Gradskoj vijećnici. Bili ste i vlast i oporba. Koliko vam to iskustvo olakšava obnašanje dužnosti predsjednika Gradskog vijeća? Po kojem ga principu nastojite voditi zadnjih šest godina, odnosno godinu i pol u novom mandatu ?
Sjednicu vodim opušteno, jer imam jako puno iskustva. Maksimalno dajem prostora svima da izraze svoja mišljenja. U principu, nikad mi nije namjera prekidati vijećnike osim ako se ponavljaju i time oduzimaju vrijeme drugima. Novi vijećnici ponekad malo više daju sebi na važnosti, ali i to je u redu. No, već nakon dvije godine provedenih u vijećnici red je naučiti pravila ponašanja. Moram naglasiti da ne želim nikada nikome oduzimati vrijeme ako ima nešto kvalitetno za reći. Ima pitanja koja nisu suvisla i potrebna. Možda to neki rade jer se žele dokazati. Neki to rade iz navike. Nekima to može biti politički marketing, jer upravo za vrijeme aktualnog sata dobiju priliku za nešto reći, ali i to treba uvažavati.
Gradsko vijeće čini 21 vijećnik iz šest stranaka, jedne nezavisne liste i jedan nezavisni vijećnik. Kakva je suradnja među klubovima, ima li napetosti ili se vijećnici međusobno uvažavaju?
Suradnja i koordinacija je dobra. Uvažavanje je apsolutno. Nisam primijetio neke napetosti. Volim vijećnicima reći da za neka pitanja mogu otići u gradske službe i odijele s pročelnicima. S njihovim pomoćnicima isto mogu iskomunicirati. Time će steći neko znanje ili predznanje o nekom predmetu, odnosno o temi uz koju se veže pitanje. Time bolje funkcionira aktualni sat. Nema smisla ulaziti u neke priče koje su se u vijeću apsolvirale. Vijećnička pitanja traju jedan sat. Svatko od vijećnika se može prijaviti i postaviti po dva pitanja te još po dva u ime kluba. Svatko tko želi dobije priliku.
Obzirom da vrlo često morate komunicirati s gradskom vlasti, gradonačelnikom, zamjenicom i pročelnicima kako bi se pojedine točke uvrstile na dnevni red, kako bi ocijenili suradnju, ima li nesuglasica?
Obzirom na moje iskustvo, znam što je bitno da bi sustav dobro funkcionirao i kakvu koordinaciju uspostaviti da bi vijeće bolje funkcioniralo. Stoga mi se puno lakše postaviti u vijeću. Ne moram postavljati suvišna pitanja, jer sam prošao sve faze. S moje pozicije je meni puno lakše nego nekome tko nikad nije obnašao dužnosti, recimo gradonačelnika ili vijećnika. Ne moram pročelnicima postavljati puno pitanja. Unaprijed manje više znam sve točke dnevnog reda, osim pojedinih novih. Broj gradskih vijeća godišnje i točke dnevnog reda u 90 posto slučajeva se iz godine u godinu ponavljaju, od usvajanja proračuna i rebalansa do godišnjeg izvješća gradonačelnika i pročelnika te institucija. One su izdefinirane iz godine u godinu.
Udovičić je u uredu gradonačelnika odradio dva mandata
Možete li izdvojiti neke od važnijih odluka na Gradskom vijeću donesenih u ovoj godini, odnosno u ovom mandatu?
Ono što je bitno za naš grad je završetak projekta Eko kaštelanski zaljev koji je započeo sa osnivanjem agencije, a do danas smo doveli stvari skoro do kraja. Još imamo dio natječaja za kanalizaciju u Radunu, Rudinama i Lukšiću. Riješili smo dobar dio vodoopskrbe. Najvećim dijelom s gradskim sredstvima. Zadnjih godina i kroz europske fondove. To su za Grad veliki i značajni projekti. Uz to, drago mi je da smo rivu u Starome doveli do kraja. To je postalo lijepo ogledalo kako bi rive trebale izgledati i tako treba dalje nastaviti. Ono što je bitno, a na čemu se radi to je uređenje javnih sadržaja koje oplemenjuju gradski život. Osim škola i vrtića bitno je imati i dobre prometnice, parkove i dječja igrališta i tu se ulaže da Kaštela budu primamljiva. Bitna je i čistoća grada. To je jedan standard koji se pomalo podiže. Kaštela su postala jedan od posjećenih gradova u županiji, ali i hrvatskoj obali. U svakom slučaju smo poželjan grad. Moram još reći da nam nedostaje hotelskih sadržaja i to ne samo u Kaštelima nego u cijeloj Hrvatskoj. Kvalitetno ulaganje treba Resnik i Palace, pa i prostor bivšeg Jugovinila kako bi podigli turizam na veću razinu i to bi gradu donijelo veću vrijednost.
Nabrojali ste projekte koji su gotovi ili se privode kraju. Što je to što bi voljeli da se realizira do kraja ovog vašeg mandata?
Nastavak uređenja rive je nešto na čemu se sada intenzivno radi. Ponajprije riva u Novom gdje je već projektna dokumentacija u završnoj fazi kao i dobivanje svih potrebnih dozvola. Planira se nastavak i uređenje rive u Sućurcu, ali i sto tako i u Kambelovcu. To je ono što svima nama donosi određenu kvalitetu kada govorimo o turizmu. S druge strane komunalno opremanje grada, infrastruktura, projekti kanalizacije i vodoopskrbe su i dalje nužni i važni kao i investicije u predškolski odgoj i u školstvo. Kada je u pitanju poboljšanje kvalitete života postoje prioriteti i tu nema stajanja.